Skip to content

Kluby sportowe olimpijczyków z Kościeliska

Zawodnicy z Kościeliska byli wychowankami różnych klubów narciarskich.

Andrzej Krzeptowski II startował w barwach SN PTT (Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego). Był to najstarszy klub narciarski w Zakopanem. Został założony w grudniu 1907 roku przez pionierów polskiego narciarstwa: Stanisława Barabasza, Mariusza Zaruskiego i Mieczysława Karłowicza. W barwach SN PPT startowało potem wielu zawodników z Kościeliska, głównie biegaczy narciarskich, takich jak Józef Rysula i Andrzej Mateja. Ich szkoleniowcem był Józef Zubek. W latach 50. po reorganizacji polskiego sportu klub na kilka lat zmienił nazwę na Kolejarz, po 1956 roku powrócono do nazwy SN PTT.

W latach 50. wielu narciarzy startowało w barwach Wisły-Gwardii Zakopane. Tam trenowali ich Marian Woyna-Orlewicz (trener kombinatorów klasycznych i biegaczy) oraz Jan Lipowski (trener alpejczyków). Większość biathlonistów reprezentowała od 1950 roku barwy klubu CWKS (Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego), gdzie głównym trenerem biathlonu był Stanisław Zięba, a juniorów prowadził Józef Rubiś.

W latach 70. najbardziej utalentowani zawodnicy w biegach narciarskich: Jan Staszel i Józef Łuszczek startowali w barwach klubu sportowego Start Zakopane, a prowadził ich w kadrze trener Edward Budny. Od niedawna zawodnicy uprawiający biathlon startują w barwach Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. Akademicy z Kościeliska reprezentowali barwy klubowe AZS Zakopane (klub powstał w 1949 roku), gdzie alpejczyków prowadził trener Tomasz Gluziński.